Delegacja

Elementarnym świadczeniem, które należą się podróżującemu to dieta, która ma różnorakie stawki w zależności czy delegacja jest krajowa czy międzynarodowa oraz zależna jest od czasu trwania podróży. Dodatkowo podróżującemu należą się zwrot wszelkich kosztów podróży m.in. należności za bilety lotnicze, bilety kolejowe, noclegi o ile nie były one opłacone przez firmę. Sporą kontrowersję budzi zwrot za wykorzystywanie prywatnego auta podczas delegacji, bo kwoty za każdy przejechany kilometr powinny wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów tj. paliwo, płatne autostrady, promy, płatne parkingi itp., większość pracodawców zwraca takie koszty, a w świetle prawa to jest dodatkowy dochód delegowanego, który powinien być opodatkowany. Ogólnie rzecz biorąc temat delegacji to wielkie pole do nadużyć, które zawsze są dokładnie kontrolowane przez pracowników z Skarbówki.
Każda osoba po zakończonej podróży powinna przedłożyć na ręce swojego szefa lub do działu księgowości rozliczenie delegacji, można je wypełnić samodzielnie lub wybrać dostępny w Internecie system do delegacji. Bezpłatne są jednak zazwyczaj tylko proste kalkulatory za funkcjonalne programy trzeba płacić, ale nie są to duże kwoty.
Podróż służbowa to właściwie nic innego jak podróż służbowa, czyli podróż którą zlecił nam przełożony lub którą odbywamy z związku z naszą pracą. Kto płaci za delegację i w jakim wysokości? To już nie jest tak proste, trudność przepisów jest ogromna, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że to całkiem łatwe dużo ludzi nie radzi sobie z tym zagadnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *